Śląska Teka Edukacyjna

Blisko, coraz bliżej(serial), 1983, reż. Zbigniew Chmielewski – Polski serial historyczno-obyczajowy Zbigniewa Chmielewskiego. Opowiada o losach górnośląskiej rodziny na przestrzeni lat 1863- 1945. Wydarzenia społeczne i polityczne wpływają na losy poszczególnych członków rodziny, którzy mimo wszystko starają się ocalić swoją tradycję, kulturę i język.

Serial dostępny na: https://vod.tvp.pl/website/blisko-coraz-blizej,38007439

 

Cień radiostacji, 2003, reż. Krzysztof Magowski – Film dokumentalny o losach gliwickiej radiostacji. Autorzy dokumentu sięgają do historii Gliwic oraz powstania radiostacji. Wykorzystano materiały archiwalne, stare zdjęcia, fragmenty filmów, m.in. „Akcja Himmler” Zbigniewa Chmielewskiego, „Aby kwitło życie” Jerzego Hoffmana. Ilustracją dla filmu są inscenizowane scenki, oraz wspomnienia mieszkańców miasta.

 

Dawno temu na Śląsku (etiuda), 2015, reż. Tomasz ProtokowiczW trakcie II wojny światowej polski partyzant Rysiek dostaje rozkaz wykonania egzekucji na niemieckim oficerze. Bohater nie spodziewał się, że to wydarzenie będzie miało tak ogromny wpływ na jego życie. Film porusza tematykę rozdzielania rodzeństw w ramach procedur adopcyjnych. W wyniku takich adopcji część dzieci trafiła pod opiekę niemieckich rodzin, a część pod opiekę polskich.

 

Pamiętnik znaleziony w garbie, 1993, reż. Jan Kidawa-Błoński –  Film Jana Kidawy-Błońskiego to historia trzypokoleniowej śląskiej rodziny żyjącej w czasach I wojny światowej, powstań śląskich, drugiej wojny światowej, wprowadzenia stanu wojennego i na początku lat 90 XX wieku. Losy rodziny widzimy oczyma najmłodszego potomka, Janka Garbusa.

 

 

 

 

Na straży swej stać będę, 1983, reż. Kazimierz Kutz – Bohaterem filmu Kazimierza Kutza jest młody chłopak, Janek, który w Katowicach zakłada podziemną organizację. Tam poznaje dziewczynę Maję, w której się zakochuje. Po pewnym czasie chłopak podejmuje decyzję o rozstaniu, po czym dochodzi do aresztowań. Wszystko wskazuje na to, że Majka zdradziła organizację . Reżyser doskonale oddaje klimat okupacji.

 

 

 

 

Sławna jak Sarajewo, 1987, reż. Janusz Kidawa – W małym miasteczku śląskim Konewka władzę sprawuje Hintz i gestapowiec Klempner. Wspomagani przez byłego burmistrza Szafrańca i Ślązaka Grychtolika, prowadzą akcję werbunkową do Wehrmachtu. Agitują również mieszkańców do wpisania się na folkslistę. Działania te przynoszą marne efekty, a w miasteczku funkcjonuje oddział partyzancki prowadzony przez powstańca śląskiego Kozuba. Napada on na komisariat policji, kradnie broń i odbija więźniów. Do miasteczka dociera informacja, że przez miasteczko przejedzie specjalny pociąg, którym Hitler będzie jechał na front. Niemcy szykują z tej okazji uroczystość, a partyzanci zamach. Wymiar tego zdarzenia miałby taki sam zasięg, jak zamach w Sarajewie. Akcja się powiodła, okazało się jednak, że w pociągu jechały świnie. Partyzanci postanawiają zorganizować z tej okazji ucztę i zjeść zwierzęta. Niemcy są rozwścieczeni i zabijają ucztujących.

 

Dezerter, 1958, reż. Witold Lesiewicz – Film Witolda Lesiewicza opowiada historię Roberta, przymusowo wcielonego do Wehrmachtu, który ucieka z wojska i zabija ścigającego go gestapowca. Chłopak ukrywa się w mieszkaniu wdowy Karolkowej. Pomaga mu jej córka Elżbieta, pracująca w kopalni sanitariuszka. Kobieta ukrywa go na terenie kopalni. Z biegiem czasu między młodymi rodzi się uczucie. Na trop Roberta wpada volksdeutsch Heinrich. Chłopak zabija go, broniąc swojej ukochanej. Parze udaje się uciec z kopalni górniczą lokomotywą.

 

 

 Autor: Julia Rott-Urbańska, Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Śląska Teka Edukacyjna

creative

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Więcej informacji tutaj.

Śląska Teka Edukacyjna traktowana jest jako kompletny zbiór, przedziały czasowe (1939-1945; 1946-1969; 1970-1990) są zamkniętymi utworami i każde dodatkowe użycie poszczególnych elementów strony (np. zdjęć) wymaga odrębnej pisemnej zgody.

Znajdz-nas-na-facebooku