Śląska Teka Edukacyjna

Bogowie, 2014, reż. Łukasz Palkowski – Historia Profesora Zbigniewa Religi, znanego kardiochirurga, który wierzy, że uda mu się dokonać przeszczepu serca. Pomimo nieudanych prób nie ustaje w staraniach. Jest to opowieść o wielkim człowieku, który nie potrafi pogodzić się z naturą i swoimi ograniczeniami. Podejmuje samotną walkę, której towarzyszą wielkie porażki, ale również wielki sukces, jakim był pierwszy udany przeszczep serca, wykonany w klinice w Zabrzu. W rolę Zbigniewa Religi wciela się Tomasz Kot.

 

 

Komedianci z wczorajszej ulicy, 1986, reż. Janusz Kidawa – Akcja filmu Janusza Kidawy dzieje się w Katowicach w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Kiedy wszyscy mieszkańcy miasta oglądają film „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, Karlik i Lucek, dwaj milicjanci, patrolują puste ulice. W sklepie telewizyjnym łapią dwóch włamywaczy, dają się jednak ponieść magii filmu, co sprytnie wykorzystują złodzieje. W efekcie tych przykrych wydarzeń milicjanci tracą pracę i postanawiają tak, jak bohaterzy filmu, założyć własną wędrowną grupę komików.

 

 

Skazany na bluesa, 2005, reż. Jan Kidawa-Błoński – Historia Ryszarda Riedla, lidera i wokalisty grupy Dżem. Film opowiada o jego burzliwym życiu i walce z nałogiem narkotykowym. Film Jana Kidawy-Błońskiego nie jest typową biografią. Reżyser podzielił historię wokalisty na trzy części: dzieciństwo, początek kariery muzycznej i końcowe lata życia Riedla. W filmie ogromna rolę odgrywa również muzyka Riedla i Dżemu, która staje się osobistym komentarzem i tłem dla wydarzeń. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Tomasz Kot.

 

 

Trzy stopy nad ziemią, 1984, reż. Jan Kidawa-Błoński – Historia młodego studenta Nowaczka, który, by uniknąć służby wojskowej, decyduje się rozpocząć pracę w kopalni. Szybko przekonuje się ,że propagandowa wizja pracy w tym zakładzie jest daleka od rzeczywistości.

 

 

 

Zawrócony, 1994, reż. Kazimierz Kutz – Akcja filmu rozgrywa się na Śląsku w czasie stanu wojennego. Główny bohater, Tomasz Siwek, jest członkiem PZPR i namówiony przez swojego przełożonego decyduje się wziąć udział w manifestacji, by szpiegować swoich kolegów z pracy. W trakcie wiecu śpiewa jednak ze wszystkimi pieśń „My chcemy Boga”, przez co naraża się władzy i razem z innymi opozycjonistami zostaje aresztowany. Żeby opuścić areszt, musi podać nazwiska demonstrujących. Bohater odmawia, przez co zostaje brutalnie pobity. Po tych wydarzeniach jedzie odwiedzić swoją rodzinę na wsi, gdzie jego brat świętuje przyjęcie do ZOMO. Kiedy matka Tomasza dowiaduje się, że syn brał udział w wiecu i nie chciał podać nazwisk innych demonstrujących, wyrzeka się go.

 

Polskie miesiące – Czerwiec ’89; Fundacja Centrum Solidarności; czas trwania: 7’55”

Jeden z odcinków filmu dokumentalnego Polskie Miesiące. Film powstał na zlecenie Fundacji Centrum Solidarności jako element prowadzonej przez nią w latach 2000–2007 wystawy „Drogi do Wolności”. Film opowiada o strajkach majowych i sierpniowych w 1988 r. a także o pierwszych kontraktowych wyborach do Sejmu oraz wolnych wyborach do Senatu. Krótki, 8-minutowy materiał stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną do wykorzystania na zajęciach lekcyjnych. Film w sposób syntetyczny prezentuje widoczny dwugłos przedstawicieli struktur solidarnościowych – funkcjonujący już nieco wcześniej podział na zwolenników i przeciwników rozmów z komunistami w Magdalence i podczas obrad Okrągłego Stołu.

Europejskie Drogi do Wolności. Fundacja Centrum Solidarności; czas trwania: 8’00” 

Niespełna 8-minutowy film powstał na zlecenie Fundacji Centrum Solidarności jako element  prowadzonej przez nią w latach 2000–2007 wystawy  „Drogi do Wolności”. Film pokazuje, że  zmiany polityczne dokonane w Polsce wywołały efekt domina i doprowadziły do upadku komunizmu w poszczególnych krajach należących do Układu Warszawskiego. Zwraca uwagę na chronologię wydarzeń, jakie miały miejsce w tym regionie Europy. Mówi o pionierskiej roli „Solidarności” w procesie obalania komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Autor: Julia Rott-Urbańska, Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Śląska Teka Edukacyjna

creative

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Więcej informacji tutaj.

Śląska Teka Edukacyjna traktowana jest jako kompletny zbiór, przedziały czasowe (1939-1945; 1946-1969; 1970-1990) są zamkniętymi utworami i każde dodatkowe użycie poszczególnych elementów strony (np. zdjęć) wymaga odrębnej pisemnej zgody.

Znajdz-nas-na-facebooku