Śląska Teka Edukacyjna

Jacek Kaczmarski, Górnicy, 1984 – Utwór o górnikach pochodzący z albumu Sesja z Berkeley.

 

Dżem – Tyski zespół blues-rockowy założony w 1973 roku przez Adama i Benedykta Otrębów i Pawła Bergera. W tym samym roku dołączył do nich jeden z najbardziej ikonicznych wokalistów polskiej estrady, Ryszard Riedel, a pięć lat później gitarzysta Jerzy Styczyński. Zespół aż do lat 80 grał amatorsko, ich pierwszy album studyjny ukazał się dopiero w 1985 roku. Wcześniej muzycy występowali na różnego rodzaju festiwalach (m. in. w Jarocinie na początku lat 80, gdzie zostali okrzyknięci największym odkryciem imprezy)  i koncertach. Od swojego debiutu zespół zyskał ogromną popularność i ze względu na bardzo charakterystyczny głos wokalisty, nieprzeciętne teksty czy bardzo dobrze graną warstwę instrumentalną stał się ikoną polskiej sceny rockowej (i nie tylko). Dżem zaczął tracić na popularności po śmierci Riedla w 1994 roku, ale aktywny pozostaje do dzisiaj.

Albumy studyjne wydane w latach 1982-1990:

Cegła, 1985 – Debiutancki album studyjny zespołu, na którym znalazło się kilka utworów rozpoznawalnych do dzisiaj (Whisky, Czerwony jak cegła). Dżem dał już się bardzo dobrze poznać podczas swoich koncertów, dlatego wielu sympatyków wyczekiwało tej płyty. Hity, które się na niej pojawiły, sprawiły, że jest to najlepiej sprzedający się album w historii zespołu. Jeśli chodzi o muzykę, znalazły się na niej utwory bluesowe, rockowe, country, a nawet reggae.

 

Zemsta nietoperzy, 1987 – Drugi album zespołu, na którym znalazł się kolejny z ponadczasowych hitów – Naiwne pytania. Riedel już wówczas zmagał się z problemem narkotykowym, dlatego teksty utworów pisał „na szybko”. Wokalista był tak często pod wpływem używek, że w przypadku nagrań musiał w większości improwizować.

 

Numero Uno, 1988 – W czasach niedyspozycji swojego wokalisty Dżem zaczął koncertować z Tadeuszem Nalepą, czego efektem jest właśnie Numero Uno. Na tym albumie Nalepa przejął partie wokalne i zagrał na gitarze. Sam Nalepa, dzięki współpracy z muzykami Dżemu, może tę płytę zaliczyć za jedną z najlepszych we własnym dorobku.

 

Najemnik, 1989 – Kolejna płyta została nagrana już Riedlem i (po raz kolejny) zawierała jeden z największych hitów zespołu – Wehikuł czasu. Pomimo tego, przez wzgląd na ogromne problemu z wokalisty, album ten był bardzo niedopracowany. 

 

The Band Plays On…, 1989 – Nałóg Riedla był tak uciążliwy dla zespołu, że pozostali muzycy zdecydowali się nagrać album instrumentalny. Muzykę przygotowali jeszcze przed nagraniami do wydanej w maju płyty Najemnik. Materiał przygotowali na wypadek, gdyby Riedel nie był w stanie nagrywać.

 

Krzak – Krzak powstał w Katowicach pod koniec 1972 roku. Zespół przez całe lata 70 działał jako kwartet i grał wyłącznie muzykę instrumentalną gatunkowo wpisującą się w bluesa, jazz i rock. Już na samym początku skład Jan Błędowski, Maciej Radziejewski, Jacek Gazda i Wojciech Grabiński nagrał kilka utworów dla Polskiego Radia, a później wspomógł Czesława Niemena w nagraniach płyty Aerolit. Zaraz po tym zespół się rozpadł. Do gry powrócił w 1975 roku, a z pierwotnego składu pozostał jedynie Jan Błędowski. Krzak wciąż pozostawał kwartetem i grał muzykę instrumentalną. Zespół, przez wzgląd na swój profesjonalizm i niesamowitą atmosferę na koncertach, był wielokrotnie nagradzany i występował za granicą (Czechosłowacja, RFN). W 1981 roku pojawiła się pierwsza płyta zespołu, Blues Rock Band, która pokryła się złotem. W tym samym roku pojawił się też mini album Kawa Blues(również złota płyta). W latach 1982-1983 zespół nieco eksperymentował, m. in. rozszerzając swój skład, a później się rozpadł. Na scenę wrócili po 2000 roku, a nieprzerwanie działają od 2006 roku.

Wybrane albumy wydane w latach 1982-1990:

Paczka, 1983

 

Krzak’i, 1983 – Efekt eksperymentalnej pracy zespołu w latach 1982-1983. Na płycie znaleźli się liczni goście, m. in. Ryszard Riedel, Krzesimir Dębski i Józef Skrzek.

 

Ostatni koncert, 1987 – Album został wydany już po zawieszeniu działalności zespołu. Jest to rejestr koncertu, który Krzak dawał 21 maja 1983 roku podczas festiwalu „Rock Arena” w Poznaniu. 

 

Autor: Julia Rott-Urbańska, Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach

Śląska Teka Edukacyjna

creative

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Więcej informacji tutaj.

Śląska Teka Edukacyjna traktowana jest jako kompletny zbiór, przedziały czasowe (1939-1945; 1946-1969; 1970-1990) są zamkniętymi utworami i każde dodatkowe użycie poszczególnych elementów strony (np. zdjęć) wymaga odrębnej pisemnej zgody.

Znajdz-nas-na-facebooku