Śląska Teka Edukacyjna

Jestem mordercą, 2016, reż. Maciej PieprzycaFilm Macieja Pieprzycy oparty na prawdziwych wydarzeniach z lat 70. Bohaterem filmu jest Janusz Jasiński, młody milicjant, który stara się rozwiązać zagadkę „Wampira z Zagłębia” – Zdzisława Marchwickiego, któremu przypisano morderstwo czternastu kobiet i próbę morderstwa siedmiu innych w latach 1964-1970. W 1977 roku skazano go na śmierć. Film osadzony w czasach głębokiego PRL-u, w których służby policyjne wyżej ceniły sukcesy w opinii publicznej niż faktyczny rozwój wydarzeń. Reżyser doskonale oddał klimat tamtych czasów zarówno jeśli chodzi o stroje bohaterów, jak i  wystrój pomieszczeń.

 

 

Paciorki jednego różańca, 1979, reż. Kazimierz Kutz – Trzecia część tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza. Historia losów śląskiej rodziny zamieszkującej od lat stary jednorodzinny dom. Ich życie płynie spokojnie do czasu, gdy dowiadują się, że całe osiedle zostanie wyburzone, a na jego miejscu zostaną postawione bloki mieszkalne. Wiadomość ta cieszy wszystkich mieszkańców okolicznych domów z wyjątkiem rodziny Habryków. Senior rodu nie chcę się zgodzić na przeprowadzkę. Kierownictwo kopalni przyznaje Habryce willę w Katowicach, jednak senior nie potrafi zaaklimatyzować się w nowych warunkach.

 

 

 

 

Perła w koronie, 1971, reż. Kazimierz Kutz – Druga część tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza. Akcja filmu odbywa się w połowie lat trzydziestych. Historia miłości młodego małżeństwa górniczego, która łączy się ze  zwycięskimi strajkami polskich górników.

 

 

 

 

 

 

Pięciu, 1964, reż. Paweł KomorowskiFilm Pawła Komorowskiego o zawale chodnika w kopalni, który odciął drogę pięciu górnikom. W oczekiwaniu na pomoc górnicy przypominają sobie swoje życie. Historia każdego z nich jest inna. Sztygar Wala to powstaniec śląski walczący z niemieckim okupantem, ranny górnik Kalus przypomina sobie swoją ucieczkę do aliantów, atak na Monte Cassino oraz przypadkowe zabicie syna Wali służącego w Wehrmachcie. Rysiek przypomina sobie ucieczkę dziewczyny do RFN, najmłodszy Kazik boi się pracy w kopalni, a Staszek, warszawiak, jest zbyt pewny siebie i gubi go brawura. Po śmierci Kalusa, sztygar decyduje się rozbić zwał za pomocą dynamitu. Okazuje się, że lont był zbyt krótki i Wala zginął. Otwarł jednak drogę do wyjścia swoim kolegom. Historia górników pokazuje panoramę społeczną i historyczną na Śląsku oraz traktuje o problemach jego mieszkańców. Muzykę do filmu napisał Wojciech Killar.

 

 

Ptaki ptakom…, 1976, reż. Paweł Komorowski – Adaptacja powieści Wilhelma Szewczyka. Film obrazuje historię pierwszych dni września 1939 roku, kiedy Katowice zostały zajęte przez wojska niemieckie. Bohaterami filmu są Polacy, którzy przeciwstawili się zajęciu miasta. Do obrony przystąpili powstańcy, harcerze i górnicy.

 

 

 

 

 

Skazany na bluesa, 2005, reż. Jan Kidawa-BłońskiHistoria Ryśka Riedla, lidera i wokalisty grupy Dżem. Film opowiada o jego burzliwym życiu i walce z nałogiem narkotykowym. Film Jana Kidawy-Błońskiego nie jest typową biografią. Reżyser podzielił historię wokalisty na trzy części: dzieciństwo, początek kariery muzycznej i końcowe lata życia Riedla. W filmie ogromna rolę odgrywa również muzyka Riedla i Dżemu, która staje się osobistym komentarzem i tłem dla wydarzeń. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Tomasz Kot.

 

 

 

Umarli rzucają cień, 1978, reż. Julian Dziedzina – Film opowiada o działalności Gwardii Ludowej na Śląsku. Jeden z głównych bohaterów, Mały, nie potrafi pogodzić się z historią i chce wymierzyć sprawiedliwość prowokatorom, którzy w trakcie okupacji współpracowali z Gestapo. Bohater ma nadzieję, że po zakończeniu wojny będzie mógł połączyć się z Sylwią, swoją ukochaną z lat młodzieńczych. Okazuje się jednak, że jej mąż był jednym z zabitych prowokatorów.

 

 

 

 

Gry uliczne, reż. K. Krauze, 1996, 100’00”
Film dostępny w zbiorze „Filmoteka Szkolna”.

Film osadzony w konwencji political fiction. Dziennikarz (jest 1995 r.) otrzymuje zadanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki UJ, zamordowanego w 1977 r. za działalność opozycyjną. Naprawdę chodzi o odtworzenie rzeczywistości właśnie tego roku. Twórcy przywołują autentyczne wydarzenia sprzed lat, nazwiska, pseudonimy. Jak gdyby chodziło o prawdziwe – w toku realizacji – rozwiązanie zagadki polityczno-kryminalnej. Jednak zagadki pozostaną nieodkryte. Obraz mówi o bezradności dążącego do prawdy człowieka, którego otacza świat albo obojętności, albo spisku. Jedna z tajemnic, której bohaterom nie udało się rozwikłać, miała się wyjaśnić dopiero w przyszłości – dziś wiemy, kto był współpracującym z SB przyjacielem zamordowanego studenta (Andrzej Maleszka).

Śląska Teka Edukacyjna

creative

Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Więcej informacji tutaj.

Śląska Teka Edukacyjna traktowana jest jako kompletny zbiór, przedziały czasowe (1939-1945; 1946-1969; 1970-1990) są zamkniętymi utworami i każde dodatkowe użycie poszczególnych elementów strony (np. zdjęć) wymaga odrębnej pisemnej zgody.

Znajdz-nas-na-facebooku